MNB a bankfelügyelet

2013.Október elsejétől a jegybank látja el a pénz-, tőke- és biztosítási piac felügyeletét, továbbá a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelet (PSZÁF) eddigi fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti funkcióit.

Az Országgyűlés szeptember 16-án elfogadta a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvényt, amely összevonja a jegybankot és a PSZÁF-ot, az utóbbi megszüntetésével.

Az összevonás következményeként a nemzeti bankon belül létrejön a Pénzügyi Stabilitási Tanács, amely legalább három-, legfeljebb tíztagú testület, vezetője pedig az MNB elnöke lesz. A tanács feladata egyebek mellett az, hogy a pénzügyi közvetítőrendszer stabilitása érdekében figyelemmel kísérje a rendszer egészének, illetve a pénzügyi piacoknak a stabilitását, számba vegye és elemezze a pénzügyi közvetítőrendszert veszélyeztető kockázati tényezőket, valamint nyomon kövesse a nemzetközi és az európai piacokon zajló fejleményeket. A jegybank igazgatósága a jövőben felelős lesz a Pénzügyi Stabilitási Tanács által meghozott döntések végrehajtásának irányításáért is.

Október 1-jén hatályukat vesztik a PSZÁF elnökének az előző napon még hatályban lévő rendeletei az MNB-ről szóló törvénnyel összefüggő ágazati jogszabályokat módosító, s az Országgyűlés által szeptember 23-án elfogadott törvény szerint. Ezen törvény alapján Matolcsy György, az MNB elnöke a pénzügyi piacok folyamatos biztonságos működésének fenntartása érdekében rendeletet bocsát ki. Így 2013. október 1-jétől a hatályukat vesztő PSZÁF-rendeletekben foglalt kötelezettségeket – így többek között az adatszolgáltatásokat, bejelentéseket – a pénzügyi szervezeteknek december 31-ig az MNB-nek kell teljesíteni, változatlan tartalommal, formában, módon és határidőkkel.

A felügyeleti díjat a jövőben az MNB-nek kell fizetniük a pénzügyi szolgáltatóknak, a díj fizetésére szolgáló bankszámlaszám változik, egyebekben a kapcsolattartásra és egyéb elérhetőségekre vonatkozó adatok nem módosulnak. A továbbalkalmazási rendelet szerint a korábbi felügyeleti rendeletekben a PSZÁF-ra való hivatkozásokat az MNB-re való utalásként, a felügyeletről vagy az MNB-ről szóló korábbi törvényeket pedig az MNB-ről szóló új törvényként kell értelmezni. Az MNB az ősz folyamán megkezdi a korábbi, hatályon kívül helyezett PSZÁF rendeletek tartalmi felülvizsgálatát, s azokat 2014. januári hatállyal MNB rendeletekként fogja kibocsátani.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter indoklása szerint az integráció alapvető feltétele annak, hogy biztosított legyen a pénzügyi rendszer stabilitását veszélyeztető rendszerkockázati tényezők nyomon követése és ellenőrzése. A PSZÁF feladatainak MNB-be integrálásával szélesebb eszköztár áll a jegybank rendelkezésére az egyedi vagy rendszerszintű pénzügyi válsághelyzetek megelőzése, továbbá a már bekövetkezett válsághelyzetek gyors és eredményes megoldása érdekében – hangsúlyozta korábban Varga Mihály.

Az új integrált magyar felügyeleti keretrendszerről közzétett véleményében az Európai Központi Bank (EKB) üdvözölte a PSZÁF és a jegybank integrációját. A frankfurti pénzintézet szerint ez az intézményi felépítés fokozza az MNB hozzájárulását a pénzügyi stabilitás megóvásához, a rendszerszintű kockázatok megelőzéséhez, illetve kezeléséhez.

Forrás: hvg.hu

10 hozzászólás ehhez: “MNB a bankfelügyelet”

  1. Tisztelt cim!
    Segítségúket kérjük. Hova fordulhatunk.
    Van két db 10000 Ft os ……Részvénytársaság által 1989 novemberében kiadott részvényünk hol tudnánk beváltani. Köszönettel Nné

    1. Kedves Nné,

      Ez gondolom, hogy zárt körű társaság részvénye. Ha megszűnt a társaság, akkor nincs mit tenni, ez a pénz elúszott.
      Ha még működik, akkor elsősorban őket kell kérdezni…

  2. Tisztelt Cím
    Megteheti e egy nett bank hogy 1 hónappal a szerződés kötés után se küldi le a bankkártyát vagyis a kártyára utalt összegeket így a saját hasznára használja.Sajnos a …bank ezt a módszert alkalmazza.Hiába volt többször is írva nekik hogy küldjék el a bankkártyát!!!!!
    Tisztelettel:O József

    1. Kedves O.József,

      Valóban szokatlan a dolog, tett már írásban is panaszt? Erre 30 napon belül válaszolniuk kell. Aztán fordulhat a Felügyelethez…

  3. Tisztelt Cím
    A segítséget szeretném kérni sajnos olyan sok hitelt felhalmoztam van már felmondott is és nem tudok adosagrendezes sem kérni végső elkeseredettsegemben ÖnÖnhöz fordulok mivel évekig 50000ftvolt a kerestem abból éltünk 2en a fiammal jelenleg van állásom már de nem tudom fizetni ezt a sok hitelt.Érdeklődnék tudnak e ebben segíteni vagy legyek öngyilkos.válaszát megkoszonve tisztelettel:H Erika

    1. Kedves Erika,

      Sajnos jelenleg nem ismerek olyan adósságrendező hitelt, amivel újra tudná szervezni a meglévőket. Egyenként kell végig tárgyalnia minden hitelezővel, hogy kicsit lazítsanak a feltételeken, mert nekik sem jó, ha nem tud fizetni.
      Ha van új állása, magasabb jövedelme, akkor erre van esély, menjen és kezdjen tárgyalni velük.
      Ne keseredjen el, mindig van remény és esély az élet újrakezdésére, csak nézzen körül. Sok erőt és kitartást kívánok a döntéseihez.

  4. Tisztelt Uraim!
    A Budapest Banknál van egy befektetési számlám. Az internet segitségével hetente ki szoktam nyomtatni a számlatörténetet. Ezen év február 6-án az egyenleg kb. Ft 5000 -el volt kevesebb a vártnál, majd fabruár 13-án kb. Ft 17000 -el volt kevesebb a vártnál. Február 16-án bementem a bankba és az ügyintézőnek megmutattam a kinyomtatott számlatörténeteket. Kiderült, hogy nekem van igazam, tényleg, az egyenlegek a számlatörténeteken hibásak voltak. Megemlitattem az ügyintézőnek, hogy szólhatna a főnökeinek, hogy rossz a programjuk. Az ügyintéző azt mondta, hogy az nem az ő kötelessége. Menni készültem, de nem hagyott nyugodni a probléma. Kértem, hogy a főnökével szeretnék beszélni. A főnöke nincs benn, mondta az ügyintéző. Nem akartam elhinni, csak valakinek benn kell lenni. Erre az ügyintéző felállt, odament a biztonsági őrökhöz. Én követtem. Az őrök is azt mmondták, hogy a főnök nincs benn. Csak ekkor jöttem rá, hogy az ügyintéző ki akart dobatni a bankból.
    Az igaz, hogy a számlatörténetekre a bank ráirja, hogy a számlatörténet tranzakciói csak tájékoztató jellegüek. De a jelen esetekben nem a tranzakciók, hanem az egyenlegek voltak hibásak. Ráadásul nem történt tranzakció február 1 óta.
    Az én kérdésem az lenne, hogy ha az interneten keresztül bankol az ember, akkor mi a haszna az internetes bankolásnak, ha az információk csak tájékoztató jellegüek?
    Ugyanennél a banknál már 2012 márciusában velem hasonló eset fordult elő. Akkor még befogadták a panaszt, ma már kivezetettnek.
    Üdvözlettel
    B László

    1. Kedves László,

      Számomra meglepő, hogy ilyen „amatőr” hibát követtek el. Két dolgot tehet. Az egyik egy írásos panasz, amelyben felhívja a problémára a bank vezetésének a figyelmét (figyeljen, hogy hova küldi és legyen átvételi igazolása), a másik lehetőség a Felügyeletnél bejelentést tenni (ezt én második lépésnek tekinteném…)

  5. Az …. bank azt találta ki, hogy átveszi időn túl is az átutalási megbízást, majd utólag még sem teljesíti. Igaz, hogy erről küld egy értesítést, de ki veszi azt észre? Viszont ezen ostobaságával késedelembe sodorja az ügyfelét! Nyilvánvaló rendszerhiba: mért nem azonnal szól az időtúllépésért, és miért fogadja el a megbízást, ha állítólag időtúllépés állt elő? Az …-nek ezért vállalnia kell a felelősséget! Egy példa:
    Üzenetek
    Lekérdezett üzenet dátuma 2016.03.07. 19:08
    Lekérdezett üzenet tárgya Az Ön által 2016.03.07 18:03:03-kor megadott és későbbi végrehajtás céljából tárolt 22900 HUF összegű ÁTUTALÁS tranzakció feldolgozásának eredménye: idötúllépés miatt törölve
    Az Ön által 2016.03.07 18:03:03-kor megadott és későbbi végrehajtás céljából tárolt tranzakció feldolgozásának eredménye: idötúllépés miatt törölve
    A tranzakció adatai:
    Tranzakcióazonosító: 41217….
    Tranzakciótípus: ÁTUTALÁS
    Összeg: 22900 HUF
    Indító számlaszám: 1…..53
    Ellenoldali számlaszám: 1…….0001
    Státusz: idötúllépés miatt törölve

    1. Kedves István,

      A helyzet az, hogy a banknak nem kellett volna befogadnia a megbízást.
      Igaza van, értesíthették volna a nem teljesítésről. Internetbankon nem tudta megnézni, hogy teljesült-e?
      Az átutalási megbízások teljesítési egyértelműen szabályozott, így nem lehet vita, hogy mi történt, a hiba a befogadásnál történt, jelezni kellett volna, hogy nem tudják azonnal feldolgozni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük