NYESZ, Önkéntes Nyugdíjpénztár vagy nyugdíjbiztosítás?

A nyugdíjas évek anyagi biztonságáról mindenkinek saját magának kell gondoskodnia – egyre kevésbé számíthatunk az államra. Ezt ma már egyre többet belátják. Sok egyedi megoldást ismertem meg az elmúlt évtizedekben (pl. lakás befektetés, aranyvásárlás, befektetési portfólió kezelése), de most a három klasszikus terméket szeretném összehasonlítani: az önkéntes nyugdíjpénztárakat (ÖNYP), a Nyugdíj Előtakarékossági Számlát (NYESZ), és a nyugdíjbiztosításokat.

Persze hosszú elemzés helyett a legtöbb olvasó a lényeget szeretné tudni – mégpedig azonnal: melyik megoldással járhat a leginkább jól?

De sajnos rossz hírem van. Most is – mint általában –  nem létezik „könnyű és gyors út”, annak érdekében, hogy meg is értsük a dolgot, egy kicsit érdemes odafigyelni és időt szánni rá, hiszen az összehasonlítás egyáltalán nem könnyű. Mind a három terméknek vannak komoly előnyei és hátrányai egyaránt.

Lássuk a legfontosabb vizsgálati szempontokat:

  • mibe fog ez kerülni nekem
  • milyen állami adókedvezményt kaphatok
  • mennyi lesz a hozamom
  • milyen egyéb előnyökkel számolhatok

1.) Nyugdíj megtakarítások költségei

Az interneten sok részletes összehasonlítást lehet találni, szerencsére ma már az MNB elvárásainak megfelelően az egyes termékek költségeiről részletes tájékoztatást kapunk.

A NYESZ esetében az alapvető költségek (számlavezetés) minimálisak, azonban az egyénileg választott termékek költségei között komoly eltérések lehetnek. Az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében alacsonyabbak a költségek, azonban itt csak előre gyártott minta portfóliókból választhatunk. Soha ne feledjük az alapszabályt: minél többet dolgozik egy vagyonkezelő, annál magasabbak a költségei. (Azonban szerintem a magasabb hozam elérésére is nagyobb az esély az aktív vagyonkezelés esetén.)

A nyugdíjbiztosításoknál találhatjuk a legmagasabb költségeket, azonban itt biztosítási elemek is beépítésre kerülnek a konstrukcióba, ami egy ennyire hosszú távú terméknél akár komoly előnyt is jelenthet (haláleseti biztosítás). Itt is azt tudom mondani, hogy nem helyes a termékek összehasonlítása, ha csak egy szempontot veszünk figyelembe, hiszen a magas költség nem az egyedüli szempont, fontos, hogy milyen befektetések közül választhatunk és milyen hozamokat érhetünk el. És gyakran a biztosítási elemek, személyre szabott konstrukciók is pénzbe kerülnek – csak az a lényeg, hogy ár-érték arányban jól válasszunk.

2.) 20%-os adókedvezmény – vannak különbségek

Mind a három terméknél érv a kamatadó mentesség és igénybe lehet venni az adott évben befizetett összeg 20%-ig az adókedvezményt (SZJA visszatérítés formájában). Azonban van eltérés az adókedvezmény maximumában: az önkéntes nyugdíjpénztárnál a legmagasabb az éves adókedvezmény mértéke (max. 150.000 Ft), a NYESZ számlánál ez csak 100.000 Ft (2020-ig nyugdíjba vonulóknak maximum 130.000 Ft/év), a nyugdíjbiztosításnál pedig 130.000 Ft. Azt sem árt tudnunk, hogy az összes nyugdíj célú megtakarítás (NYESZ, nyugdíjbiztosítás  és önkéntes nyugdíjpénztár) után járó adójóváírás közös éves korlátja max 280.000 Ft.

Nyugdíjas kor előtti pénzkivétel

Amiben még jelentős különbségek vannak, az a nyugdíjas kor előtti pénzkivétel. a NYESZ esetében nyugdíjas kor előtt csak úgy férhet a befizetett pénzhez, ha eltelt legalább 10 év és ekkor a hozam után SZJA-t és SZOCHO-t is fizetni kell. A részvényeink után kapott osztalék minden esetben adóköteles.

Továbbá akkor is adóköteles a NYESZ megtakarítás, ha valaki ezt megörökli, az örökös még nem nyugdíjas és megszüntetné a számlát. Az összeg alapesetben nyugdíjba vonuláskor, de legalább 10 év futamidő után hozzáférhető egyáltalán. Nyugdíjas kor elérése előtt történő tőkekifizetésnél pedig az adójóváírásokra kivetett 20%-os teher is sújtja!

Az Önkéntes nyugdíjpénztár esetén is csak 10 év után lehet bárhogyan (adófizetéssel) a pénzhez jutni, „retorzió” mentesen pedig csak nyugdíjba vonuláskor.  A 10 évet követően a hozamokat 3 évente adómentesen ki lehet venni, de a a tőke nyugdíjba vonulás előtti kivonását adóteherrel sújtják.

A 10. évet követően az addig befizetett teljes tőke után 15% SZJA-t és 17,5% SZOCHO-t kell fizetni. A tőke kivételekor fontos tudni, hogy a futamidő 10. és 20. éve között sávosan, évente 10 %-kal kevesebb tőkerész után kell SZJA-t és SZOCHO-t fizetni. Ennek köszönhetően pedig, a 20. évben már adómentesen vehetjük fel a 20 éve befizetett megtakarításunkat.

Az örökölhetőség terén azonban olyan előnyöket biztosít a nyugdíjpénztár, mint a biztosítás: illetékmentesen, hagyatéki eljáráson kívül örökölhető.

A nyugdíjbiztosításoknál is elvárás a legalább 10 éves felhalmozási idő teljesülése. Azonban itt a nyugdíjas kor előtt történő megszüntetés esetén nem csak kamatadó fizetésre, hanem bizonyos tőke elemek visszatartására is fel kell készülnünk. Mivel itt egy biztosításról van szó, amennyiben a biztosítási esemény bekövetkezik, akkor a megtakarítás adómentesen örökölhető.

3.) Milyen hozamra számíthatok?

A NYESZ esetében magunknak kell döntenünk a befektetés kezeléséről: fel kell termékekkel tölteni a számlát és figyelni kell, hogy a választott részvények, kötvények, befektetési alapok hogyan teljesítenek. Ha kell, akkor át kell rendeznünk a „portfóliónkat”. Tehát a hozam a képességeinktől, tudásunktól nagymértékben függ.

Az Önkéntes nyugdíjpénztáraknál a törvény három kategóriát ír elő és mindenki kockázati érzékenysége szerint választhat ezek közül. Ezek menedzselt alapok, ahol a vagyonkezelés alapvetően kockázatérzékeny, szóval a nagyobb veszteségektől nem minden esetben, de komolyabb hozamoktól mindenképpen megvédenek bennünket.

A nyugdíjbiztosításoknál érdemes olyan biztosítót választani, akinél számunkra megfelelő eszközalapokat találhatunk és a mellett, hogy az eszközalapokat menedzselik, nekünk is lehetőségünk van az eszközalapok közötti mozgásra – ezzel is növelve a hozamokat. A biztosítók számtalan módszert vezettek be a kockázatok kezelésére, a magasabb hozamok elérése érdekében sokat segítenek az ügyfeleknek, azonban nem árt itt is egy tanácsadó segítségét igénybe venni.

Tehát a három nyugdíj megtakarítás esetében egyaránt a hozam kérdése az, amelyikre a legkevésbé tudunk választ adni. Azonban látható, hogy a nyugdíjbiztosításoknál érhetjük el a leginkább azt, hogy a magasabb hozamért ne kelljen értenünk és naponta foglalkoznunk a befektetésünkkel, mégis legyen kockázatkezelés és rugalmas termék allokáció.

4.) Egyéb előnyök és hátrányok

Ami a NYESZ legnagyobb előnye, szerintem  sok embernél az a hátránya is. Ha nincs valamilyen kényszer (fizetési kötelezettség), akkor a legtöbben hajlamosak a nyugdíj célra szánt pénzt másra elkölteni. A NYESZ esetében nem csak a megtakarítás kezelése, a befektetési döntések hárulnak ránk, hanem a befizetések mértéke és rendszeressége is rajtunk múlik, akár el is hanyagolható a befizetés és akkor miből lesz nyugdíjunk…. (Példa arra, hogy lehet egy dolog kedvező és akár hátrány is egyszerre.)

Az önkéntes pénztár és a nyugdíjbiztosítás esetében van lehetőségünk arra, hogy a megtakarításunkat folyamatos, havi járadék formájában vegyük fel, erre a NYESZ esetében nincs mód.

A nyugdíjpénztárhoz semmilyen esetben nem tudunk 10 éven belül hozzáférni, de a nyugdíjbiztosításoknál is komoly retorziókra számíthatunk, ha nem várjuk meg a nyugdíjba vonulást. A NYESZ kicsit engedékenyebb, de a részleteket már fent tárgyaltam….

Az örökösödési kérdéseket érintettem, a biztosításoknál sok család esetében lehet jelentősége a halál eseti biztosításnak – ez komoly előny is lehet az adott termék esetében.

Nyugdíj célú megtakarítási terveivel keressen meg bizalommal.

dr.Tatár Attila

info@bankweb.hu
0620/462-8850

4 hozzászólás ehhez: “NYESZ, Önkéntes Nyugdíjpénztár vagy nyugdíjbiztosítás?”

  1. Nem tudom, valójában mikor íródott a cikk eredetileg, de szerintem EHO nincs többé, SZOCHO lett belőle.
    Mint minden megtakarításra, a nyugdíjcélúra is igaz, hogy diverzifikálni kell. A biztosítás igazán (csak) annak való, akit tudatosság és erős akarat híján, másképp nem lehet megtakarításra „szorítani”.

    1. Kedves Gyula,

      Köszönöm az észrevételeket, máris megújítottam a cikket. A lényegi mondanivaló időtálló, érdemes személyre szabottan kezelni a nyugdíj célú megtakarításokat, nincs mindenkire vonatkozó tökéletes megoldás.

  2. Folyamatosan olvasom az ilyen témával kapcsolatos cikkeket és noha semmi újat nem találok mégis boldog arccal merülök bele.Örömmel tölt el,hogy szakemberek is előveszik folyton-folyvást emlékeztetvén arra mi az amiről sosem feledkezhetek meg. A jövőről -ill. a JÖVŐMRŐL!!!

    1. Kedves Gábor,

      A cikk célja nem az volt, hogy nagy újdonságokat nyújtson. Nyugdíj kérdésben jobb az ismert, meglepetéseket nem tartalmazó megoldás. Abban viszont igaza van, hogy a legtöbb embernek vannak ismeretei, de még mindig nincs nyugdíj célú terméke. Hát erről valóban ne feledkezzenek meg….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük