A TBSZ már átvihető

Az év elejétől hordozhatják a pénzügyi intézmények ügyfelei a tartós befektetési számláikat a különböző szolgáltatók között úgy, hogy nem veszítik el a kamatadó-kedvezményt. A több százezer számlatulajdonos közül azonban csak néhány tucat váltott eddig.

Tartós befektetési számlákat (TBSZ) 2010 óta nyithatnak az emberek Magyarországon, a számlák tulajdonosai számára a befektetéseken elért kamatok és hozamok öt év után teljesen kamatadó-mentessé válnak, de már három esztendő után is kedvezményes, 10 százalékos kulccsal adóznak, és a 6 százalékos ehót sem kell megfizetni az elért nyereségre.

Egy probléma viszont volt a számlákkal, a szolgáltatójukkal elégedetlen ügyfeleknek korábban választaniuk kellett, hogy az adókedvezményhez ragaszkodnak-e, vagy pedig másik pénzügyi intézményt kívánnak keresni. Ha ugyanis hozzányúltak a TBSZ-en lévő megtakarításhoz, az a számla megszüntetését, és a kedvezmények elvesztését jelentette. Az idei év elejétől viszont a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapján már lehet hordozni a TBSZ-eket úgy is, hogy közben az adókedvezmény megmarad.

A lehetőséggel viszont eddig kevesen éltek. Az MKB-nál például csaknem 35 ezer ilyen számlát kezelnek, és mindössze 15 ügyfelük döntött úgy közel fél év alatt, hogy másik intézménynél fialtatja tovább a megtakarításait. Az UniCredit 12500 számlájából 30-at vittek el, és körülbelül ugyanennyit hoztak át a bankhoz. Az OTP nyertesnek számít a TBSZ-hordozás területén. 62 ezer számlát kezelnek, amivel piacvezetőnek számítanak, és eddig több számlát vittek át hozzájuk, mint amennyit elvittek tőlük, volt olyan ügyfél, aki több, különböző években nyitott számlát is átvitt az OTP-hez. A mozgás azonban szerintük is csekélynek mondható. Minimális mennyiségű számla mozdult meg a CIB-nél és a Budapest Banknál is, a Raiffeisennél is 100 alatt maradt a vándorló ügyfelek száma.

A csekély mértékű számlahordozás oka az OTP szerint az lehet, hogy a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben olyan kicsi a különbség az egyes ajánlatok között, hogy az ügyfeleknek nem éri meg megmozdítani a számlákat. A VG Online által megkérdezett nagyobb pénzügyi intézményeknél egyébként összesen több mint 200 ezer TBSZ-t vezetnek jelenleg az ügyfelek, ezek többsége értékpapírszámla. A kezdeti években, 2010-ben például még a betétszámlák aránya viszonylag magas volt a tartós befektetéseken belül, mostan azonban már egyértelműen az értékpapíros megtakarítások dominálnak.

Forrás: vg.hu

BankWeb megjegyzés:

A TBSZ hordozhatósága jó dolog, de szerintem az ing és a gomb esetéről van szó. Ne feledjük, hogy a választott befektetési terméken van a hangsúly, itt dől el minden – nagyon fontos, hogy mit választunk, mennyire vagyunk tudatosak és tájékozottak. Egy rossz döntést a TBSZ sem fog jobbá tenni. A tapasztalataim szerint a jól megválasztott közvetlen külföldi befektetések több előnyt tartalmaznak, mint egy hazai befektetés TBSZ-el kiegészítve.

Kérje segítségemet egy személyre szabott befektetési portfólió elkészítéséhez.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük