Tőzsdei kereskedés egyszerűen

Sok befektetőt vonzana a tőzsde, de nem mernek belevágni, mert bonyolultnak tartják ezt a befektetést és megijednek a kockázatoktól. Kéne egy egyszerű, érthető módszer, amellyel még nyerők is lehetünk. Van ilyen? Ma már nincs.

A lenti „egyszerű módszert” azért írom le, hogy sokan magukra ismerjenek és megértsék: ez nem működik, ennél matematikailag megalapozottabb, kiszámíthatóbb és biztonságosabb módszer, stratégia kell!!!

Jöjjön el tőzsdetanfolyamunkra és akkor ennél hatékonyabb és biztonságosabb stratégiákat sajátíthat el. Tőzsdetanfolyam kezdőknek >>>

Egyszerű és érthető

A tőzsdei árfolyamok alakulását elvileg a gazdasági élet történései határozzák meg, ez hosszú távon valószínűleg igaz is. Azonban az üzletkötések hátterében sokkal inkább az áll, hogy hogyan vélekednek bizonyos aktuális kérdésekről és helyzetekről a befektetők. A tőzsdén a napi folyamatokat az érzelmek irányítják.

A lenti módszer nagyon egyszerű, érthető, könnyű alkalmazni, a nehézséget az jelenti, hogy ennél ma már azért a kereskedés nehezebbé vált, sokkal kifinomultabb módszerekre van szükség. Keverednek benne a befektetési és a spekulatív (day-trader) gondolatok, helyette sokkal jobban alkalmazható stratégiákat tanítunk tanfolyamainkon. De lássuk, hogy hogyan gondolkoznak a kezdők, amikor tapasztalat és tudás nélkül esnek neki a piacnak:

Van egy millió forintunk, amivel szabadon rendelkezünk. Nem hitel, nem a nagymama spórolt pénze, nem a munkahelyi kasszából vettük ki, stb. Továbbá nem a mindennapi megélhetéshez kell, nincs egy közeli, végső határidő, amikor ki kell vennünk a tőzsdei körforgásból.

Első kérdés: mit vegyek és mikor?

Csak a nagyobb forgalmú papírokra koncentráljunk, kis forgalom mellett nehéz kiszállni, az árfolyamok nagyon manipuláltak és közük sincs egy reális értékhez. Válasszunk olyan papírt, amely mögött dinamikusan fejlődő, növekedési kilátásokkal rendelkező cég áll. Ne érzelmi alapon válasszunk, bizonyos tényeket nem árt ismerni: őt veszik meg (Pick) vagy ő vesz meg másokat (OTP), a termékei iránt növekvő kereslet mutatkozik (Richter), a gazdálkodása átlátható, botrányoktól, gyakori vezetőváltásoktól mentes (MOL), stb. Sajnos a mi kis tőzsdénken nem sok papírból választhatunk.

Mikor jó vétel egy papír?

Nem akkor, amikor már az összes ismerősünk tőzsdézik és már egekben vannak az árak. Nézzük meg az elmúlt időszak adatait. Mi volt a maximuma és minimuma? Most milyen szakaszában van a részvény? Nagyobb technikai elemzés nélkül is megállapítható, hogy egy papír (a mögötte lévő vállalat) milyen időszakát éli: alapvetően jó alapokkal rendelkezik, emelkedő trendet mutat, stagnál vagy veszélyeket rejt magában.

A tanács egyszerű: semmi mást ne tegyünk, mint olcsón vegyünk és drágán adjunk el. Persze ez nem ilyen egyszerű és ettől még sok kockázati tényező marad, amelyeket egy ilyen módszer nem véd ki. Ezt az egyszerű módszert nevezem én szörfözésnek. Repüljünk a hullámok hátán. Vizsgáljuk meg az OTP és a Richter árfolyamát: ha éppen visszaesett (kb. 3-6%-ot), akkor vegyünk, majd az emelkedést követően adjuk el a papírt és várjuk a következő hullámot. Azért fontos a piaccal és a vállalattal is tisztában lennünk, hogy nehogy beleszaladjunk egy olyan helyzetbe, amikor pl. tényleg komoly, alapvető okai vannak az esésnek.

Mikor adjak el?

Már a vételkor állapítsunk meg egy árfolyamot, amin el fogjuk adni a papírt. Ha váratlanul jelentős emelkedést sikerül kifognunk, kissé feljebb rakhatjuk a lécet, de legyen egy tervünk a teljes ügylet lebonyolítására.
Mit tegyünk akkor, ha a tőzsdén váratlanul fordulat áll be és esnek az árak, egy pillanat alatt veszteségbe mehetünk át? Ne essünk pánikba! Ne adjunk el azonnal, csak ha olyasmi történt, ami miatt további esés várható (háború, krach, leégett a gyár,stb). Ha csak kissé nagyobb a hullám, akkor várjunk.

Mi a baj a fentiekkel?

Röviden az, hogy a tőzsdei kereskedés különböző formái és részigazságok kavarognak benne. Ma már a kereskedés sokkal veszélyesebb, a hullámzások kiszámíthatatlanok, a veszteségek nagyobbak. Tehát csatába csak kellő fegyverzettel menjünk, a fenti „egyszerű” módszerrel biztos vesztesek vagyunk…
Jöjjön el tőzsdetanfolyamunkra és akkor ennél hatékonyabb és biztonságosabb stratégiákat sajátíthat el. Tőzsdetanfolyam kezdőknek >>>

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük