Vállalatok túlélési aránya, növekedési lehetőségei

Nem nagyon javul a vállalkozások ötéves túlélési rátája, miközben a magyar gazdaság dinamikusan növekszik – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felméréséből. A GDP-növekedés ugyan a gazdaság valamennyi ágazatára kiterjed, de úgy tűnik, ez nem elég ahhoz, hogy minél több vállalat élje meg az ötödik születésnapját.

A világgazdasági válság előtt a vállalatok 45-50%-a megélte az ötödik évét, azóta azonban sokat romlott a helyzet. A Központi Statisztikai Hivatal friss kiadványából kiderült, hogy 2016-ban a 2011-ben alapított vállalkozások 37,2%-a működött még abban az évben is, ami nem jelent érdemi változást a 2012 és 2015 közötti időszakhoz képest.

2012 óta minden évben 37-38% között ingadozik a cégek túlélési rátája, ami annak fényében különösen érdekes, hogy az időszakban gyors fellendülésen ment keresztül a magyar gazdaság, miközben a vállalatok évtizedek óta nem látott kedvező pénzügyi környezettel (alacsony hitelkamatok, kedvező hitelkonstrukciók) találták szembe magukat.

Összességében tehát elmondható, hogy a 3-4%-os GDP-növekedés, a belső kereslet megerősödése, valamint az olyan kedvező hitelkonstrukciók, mint a Növekedési Hitelprogram együttesen is csak arra voltak elegendők, hogy megálljon a vállalatok túlélési arányának csökkenése, de egy viszonylag alacsony szinten stabilizálódott.

Mi kell a céges túléléshez?

A legmagasabb túlélési arányt továbbra is a humán egészségügyi, szociális ellátás (közel 60%) területén találta a KSH, de az átlagot jóval meghaladó – 45% feletti – volt még az iparban, az információ, kommunikáció, valamint a tudományos és műszaki tevékenység ágakban is.

A korábbi évekhez hasonlóan a pénzügyi, biztosítási tevékenység vállalkozásainak túlélési képessége volt a legalacsonyabb, csupán 11%-uk működött még az alakulásukat követő ötödik évben is. Ebben a szektorban már az első évet túlélő vállalkozások aránya is jelentősen elmaradt a többi ágazathoz képest.

Mindezek tükrében tehát várhatóan a 2017-es és az azt követő adatok kismértékben javuló tendenciát mutatnak majd. Folyamatos, trendszerű javulásról nincs szó, a 2014-ben és a 2015-ben alapított vállalatok közül arányaiban kevesebben élnek, mint a 2013-ban létrehozottak.

Minden bizonnyal a 2017-es és a 2018-as év sem lehet sokkal könnyebb a vállalkozásoknak, hiszen a minimálbér és a garantált bérminimum (mindkét évben látott) jelentős emelése komoly terhet jelenthet számukra. Elsősorban a kisebb, magyar tulajdonú, nem exportra termelő vállalkozások számára okozhat gondot a magasabb bérek kitermelése, de a vállalati felmérések alapján tömeges csődhullámra nem számíthatunk. Ugyanakkor a járulékok csökkenése valamelyest tompítja a bérek emelkedését. Mindemellett a fokozódó munkaerőhiány is egyre komolyabb kihívás elé állítja a vállalatokat. A másik oldalról azonban az EU-források lehívásának 2017-es felgyorsulása (új uniós költségvetési ciklussal összefüggésben) kedvező hatást gyakorolhat, ahogy a kereslet további erősödése is segíthette a vállalatokat.
Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük