Hogy halad a CSOK igénybevétele?

A szocpol támogatást felváltó CSOK 2016-től vehető igénybe és 2019. március végéig összesen 82 ezer CSOK-szerződést kötött a lakosság 256 milliárd forint összegben. A szerződésszám kétharmada használt, az összeg kétharmada új lakásokhoz kötődik. A támogatások 70%-át mindössze kettő, hazai irányítású bankcsoport közvetítette, az összeg 60%-a pedig a legalább három gyereket vállaló, új építésű lakásba költöző mintegy 16 ezer családhoz került.

Tehát a CSOK támogatás eddig is siker volt, a júliustól életbe lépő Családvédelmi Akcióterv és a CSOK-szabályok további enyhítése ismét nagyobb lendületet fog adni a támogatás felhasználásának.

Új vagy használt lakás lesz a CSOK támogatásból?

Az összeg több mint 40%-át új ingatlanok építésére veszik fel, és közel 25%-os arányt képvisel az új lakás vásárlása, míg 33% a használt lakás vásárlásra jutó támogatás. A bővítésre felvett támogatások egyelőre kisebb szerepet játsziottak, azonban a falusi CSOK bevezetésével ez változni fog, hiszen a támogatást kombináltan, részben lakásvásárlásra, részben bővítésre vagy felújításra lehet felvenni. Felújításra egyébként a „normál” CSOK továbbra sem lesz felhasználható, csak építésre, vásárlásra és bővítésre, változás azonban, hogy a használt lakások eddigi 35 milliós forintos felső értékhatárát eltörlik.

Hány gyermek születik a CSOK keretében?

Az eddigiekben 16.302 szerződés keretében összesen 154 milliárd forint (60%) támogatást azok vettek igénybe, akik legalább három gyermekre és új építésű lakásra nyújthattak be kérelmet. Azt sajnos nem tudjuk, hogy hányan vállaltak és hány volt már megszületett gyermek ebből a körből, továbbá a 10 MFt-os hitel igényléséről sincs részletes információ.

Ezt 2016 elejétől legfeljebb 10 millió forintos összegben, tavaly ősztől 15 milliós összegben lehetett felvenni három gyerekre, tavaly ősszel a 10 milliós támogatott hitelfelvételi lehetőséget a kétgyerekesekre is kiterjesztették.

Július 1-jén újabb változás jön, hiszen a támogatott hitel használt lakásra is igénybe vehető lesz a 10, illetve 15 milliós kamattámogatott összeggel.

Melyik bank folyósította a legtöbb CSOK támogatást?

Az eddigiekben 10 CSOK-szerződésből 7 az OTP-hez és a Takarék Csoport valamely tagjához került, de a  lista elején álló 5 bank részesedése összeg és darabszám szerint is több mint 80 százalék. (OTP, Takarék csoport, Unicredit, MKB, BB, Erste, CIB Raiffeisen a sorrend).

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük